Kam na turistiku u našich susedov?

14881873818_ce45ef503a_kRegión Hradec Králové ponúka horolezcom najviac možností na krásne výlety. Medzi najvýznamnejšie oblasti patria Prachovské skaly s takmer 3000 skalnými vežami, Adršpašsko-teplické skaly s 1700 lezeckými vežami a skalnými stenami, Broumovské steny a hora Ostaš.

V oblasti okolo okresného mesta Trutnova sa nachádza obľúbená turistická oblasť Krkonoše a taktiež vrchol Snežka, ktorý je symbolom regiónu.

Medzi najobľúbenejšie turistické destinácie v Českej Republike patria určite pieskovcové hory Českého raja. Zvláštnou atrakciou tohto regiónu sú Prachovské skaly.

V regióne Vysočina predstavujú športové výzvy predovšetkým výstupy po skalách Čtyři palice, Dráteníčky alebo po Malinskej skale.

V severných Čechách sa rozprestiera región Česko-Saské Švýcarsko, v ktorého obci Jetřichovice sa nachádzajú steny, ktoré sú zaujímavým “skalným mestom”, ktoré je popretkávané úzkymi strmými údoliami. Steny sú obľúbenou destináciou pre horolezcov, na ktorých čakajú aj tiesňavy u Hřenska a sfingy pod horou Měděnec.

Čertové skály sa nachádzajú na Morave, neďaleko mestečka Vsetín. Skalná bariéra je dlhá zhruba 150 metrov a výška skál sa pohybuje od 15 do 25 metrov. Celkom tu nájdete 113 lezeckých ciest.

Horolezectvo v oblasti Labských pieskovcov sa odporúča najmä v lete, kedže sa jedná o pieskovcové veže a skalné masívy. Nachádzajú sa tu pieskovcové veže s lezeckými cestami, ktoré sú vhodné pre amatérov, ale uspokoja aj pokročilých lezcov.

Nezabudnite však na dostatočnú prípravu, ak sa chystáte na horskú turistiku. Mimoriadne dôležité je to obzvlášť pri návšteve odľahlejšej oblasti alebo nedostupného terénu.

Odporúčame teda pribaliť do batožiny pred cestou nasledujúcich 10 vecí:

1. Navigáciu (či už je to klasická mapa alebo GPS)

2. Ochranu pred slnkom

3. Teplé oblečenie (v zime určite, v lete v prípade chladnejších nocí)

4. Osvetlenie (baterka alebo dynamo)

5. Lekárnička (v prípade nutnosti poskytnutia prvej pomoci)

6. Oheň (zapaľovač či zápalky)

7. Sada náradia (vrátane nožíka)

8. Potrava (jedlo v prípade, že budete musieť prenocovať)

9. Voda (pre dostatočnú hydratáciu)

10. Núdzový úkryt (stan alebo aspoň prístrešok)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *