Malá Fatra

Slovakia mountain peak Rozsutec at sunset - panorama

Malá Fatra je pohorie na severozápadnom Slovensku so zaujímavou flórou a faunou.

Každé ročné obdobie v Malej Fatre má svoje zvláštnosti: Na jar tu nachádzame početné stopy po “veľkej trojke” (medveď, vlk a rys), v lete – orchidey a ornitologické zaujímavosti a na jeseň – huby a veľké šelmy. Pri troške šťastia budete odmenení nezabudnuteľnými zážitkami.

V mieste, kde sa Váh hlboko zaryl do Malej Fatry, vznikol v 14. storočí vysoko nad brehom rieky hrad Strečno. Za zmienku určite stojí raftingový výlet pod ním na Váhu, ktorý prináša skvelý zážitok.

Región je od roku 1988 klasifikovaný ako Národný park Malá Fatra.

Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Kriváň (1709 m.n.m.). Po skalnatých chodníkoch sa dá dostať až na jeho vrchol, z ktorého je výhľad aj na Malý Kriváň či okolité lúky Považia. Práve aj E3 chodník prechádza priamo po hrebeňoch hôr s fantastickým výhľadom na takmer zvislo sklonené svahy. Tieto pokrývajú prevažne lúky, niekedy dokonca kosodreviny.

Vrátna dolina je považovaná za najkrajšie údolie v Malej Fatre. Jedná sa o jedno z najvýznamnejších turistických a lyžiarskych stredísk na Slovensku. Ponúka širokú škálu možností v oblasti aktívneho odpočinku, či už v lete alebo v zime. Nájdete tu tiež bohatú sieť turistických trás. Horolezci môžu navštíviť majestátny Rozsutec, Veľký Kriváň alebo Jánošíkovské diery. Výstup na hrebene hôr alebo k priesmyku Snilovské sedlo uľahčujú sedačkové lanovky. Údolie poskytuje ideálne podmienky pre cyklistiku a ďalšie športy. Obdivuhodný je kaňon s nádhernými skalnými útvarmi, pláňami, hustými lesmi a roklinami.

Vrátna dolina v zime poskytuje výborné zjazdovky nielen pre skúsených lyžiarov, ale aj pre začiatočníkov, snowboardistov, extrémnych lyžiarov alebo skialpinistov. Aj najmenší návštevníci si iste prídu na svoje pri sánkovaní.

Ďalšou zaujímavosťou sú Jánošíkove diery, ktoré sa skladajú z troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Do ich dnešnej podoby ich počas veľmi dlhej doby formoval Dierový potok. V ich okolí sa nachádza viac než 20 vodopádov.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *