Slovenský raj

slovensky_raj_01Vo východnej časti Slovenska sa nachádza Slovenský raj s atraktívnou krajinou krasových rovín, tiesňav, vodopádov a jaskýň. Objavíte tu aj pozoruhodné pamiatky dokumentujúce najstaršiu históriu osídľovania regiónu Spiš.

Pre nie príliš náročných turistov je v jarných a jesenných dňoch určite veľmi príjemná prechádzka z Čingova na Tomášovský výhľad. Žiadne stúpanie, krásny výhľad na Prielom Hornádu a na spiatočnej ceste výhľad ponad Hornádsku kotlinu. Uvidíte tu skalné útvary, nádherný svet rastlín a nezabudnuteľné tiesňavy Slovenského raja.

Slovenský raj je krásny kedykoľvek. Je to ideálne miesto pre zimné športy, pretože plošina poskytuje mnoho udržiavaných bežeckých trás. Ozajstným rajom pre zjazdové lyžovanie je v zime lyžiarsky areál Mlynky. Na severnom úbočí Kruhovej sa drží sneh od začiatku zimy do neskorej jari.

Pre väčšinu roklín v Slovenskom raji sú charakteristické dlhé stúpania po rebríkoch a atraktívne vodopády.

Medzi najnavštevovanejšie miesta v severnej časti Slovenského raja patria dve turistické strediská: Čingov a Podlesok. Cez oblasť vedie zelená turistická značka Chodníka horskej služby. Tento chodník je obklopený 150 metrov vysokými svahy a v niektorých miestach len pár metrov vzdialený od brehu Hornáda. Malé mosty, stúpačky, rebríky a reťaze vám pomôžu pri tejto cez štyri hodiny dlhej ceste pri prekonávaní nebezpečných skál, lesov a vôd Slovenského raja.

Ak si chcete zmerať svoje sily s prírodou, a tiež chcete vidieť 65 metrov vysoký vodopád, ktorý padá zo skaly do údolia, odporúčame celodennú prehliadku Sokoliej doliny.

Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj a je centrom pre našich, ale hlavne zahraničných turistov. Neexistuje lepšie ochladenie v horúcich letných dňoch ako toto úžasné ľadové divadlo, skryté v hlbinách Stratenskej hornatiny.

Priehrada Palcmanská Maša je najlepším miestom odpočinku. Kúpanie v lete, jazda na bicykli, windsurfing, chytanie rýb, camping, turistika, cykloturistika, lyžovanie v zime. Toto všetko možno nájsť a podniknúť v blízkosti tejto vodnej plochy v južnej časti Národného parku Slovenský raj.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *