Turistika a Malé Karpaty

vapenna5Malé Karpaty sú 85 km dlhým, zalesneným pohorím na západnom Slovensku. Nachádzajú sa východne od Dolného Rakúska a predstavujú začiatok Karpatského oblúka.

Zaujímavá a priateľská, taká je krajina okolo Malých Karpát. Za svoju pestrosť vďačí najmä prírodným silám, ktoré ju vymodelovali. Pestrá geologická stavba sa odráža v rôznych reliéfoch,

od masívných horských chrbtov s plošinami, cez strmé hory až po krasový reliéf vápenca, s

jedinou verejne sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku – jaskyňou Driny. Nápadná

je tiež flóra s rôznymi druhmi rastlín a podľa nadmorskej výšky sa tu strieda dubový a bukový les. Vďaka teplej, juhozápadnej polohe je oblasť bohatá aj na faunu, ktorá je na Slovensku unikátna.

Najvyšším bodom Malých Karpát je s 768 m.n.n. hora Záruby. Je to obľúbená turistická oblasť. Aj Európska turistická cesta E8 vedie práve po hrebeňoch Malých Karpát. Severozápadná strana je charakterizovaná mnohými ruinami stredovekých hradov, ktoré sú pre mnohých turistov miestami pre oddych a môžete tu aj nahliadnuť do dávnej minulosti hradských pánov.

V roku 1976 bola takmer celá oblasť Malých Karpát vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť, a to s výmerou až 646,10 km².

Medzi 5 najvyšších vrchov Malých Karpát patria:

Záruby 767,4 m.n.m.

Vysoká 754,3 m.n.m.

Vápenná 752,2 m.n.m.

Čertov kopec 751,8 m.n.m.

Veterlín 723,5 m.n.m.

Pre zahraničných turistov sú Malé Karpaty málo známe. Možno je to preto, že ich vrcholy nie sú tak vysoké a veľkolepé ako tie v Nízkych či Vysokých Tatrách. Napriek tomu ponúkajú veľa zaujímavých trás, a to hlavne pre pešiu turistiku. Krajina je ovládaná skalnatými kopcami, infraštruktúra je veľmi dobrá a nebudete mať žiadny problém nájsť tu dobrú reštauráciu alebo vináreň.

Od Bratislavy do Smoleníc sa rozprestiera na svahoch Malých Karpát skvelá vinárska oblasť. Táto oblasť zahŕňa reťaz kráľovských miest – Bratislava – Svätý Jur – Pezinok – Modra a mestá panovníkov Častá a Smolenice. Vinárstvo tu má veľmi dlhú tradíciu a siaha až do čias Rimanov. Odporúča sa preto svoju návštevu Malých Karpát naplánovať na jeseň.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *