Vysoké Tatry

shutterstock_view_high_tatrasVysoké Tatry sú považované za “najmenšie veľhory sveta”. Presnejšie povedané, sú len súčasťou Karpát a nie sú to samostatné hory. Aj keď len málo z najvyšších vrcholov 27 km dlhého hlavného hrebeňa vyčnieva nad 2500 m.n.m., na turistov sa kladú naozaj vysoké nároky. Tí, ktorí sa chcú vydať na “ozajstnú” pešiu túru musia byť pripravení na dlhé a niekedy naozaj ťažké horské túry.

Vzhľadom na to, že aj dnes sa Vysoké Tatry sotva zameriavajú na cudzokrajných turistov a dovolenkárov, uvedieme tu potrebné informácie a krátky prehľad o nich.

Hranica s Poľskom vedie po hlavnom hrebeni Tatier a jej severnú časť tvoria poľské hory. Zameriame sa však práve na slovenské časti Vysokých Tatier.

Vysoké Tatry ponúkajú panorámu podobnú tej alpskej s typickými vysokohorskými reliéfmi, ktoré sa týčia nad rovinou a obzvlášť pôsobivé sú v oblasti okolo mesta Poprad.

Pomerne neobvyklé je usporiadanie najvyšších vrcholov na južnom okraji hôr. Vzhľadom k severnej polohe a kontinentálnemu podnebiu, je hranica stromov už asi vo výške 1500 m.n.m. Najvyššou horou Tatier je Gerlachovský štít (2655 m.n.m.), najznámejšou je hora Lomnický štít (2634 m), na ktorom vedie visutá lanovka až na vrchol. Oba vrcholy môžu byť zdolané len s certifikovaným slovenským horským sprievodcom.

Všeobecne platí, že existuje len malý počet vrcholov, ktoré sú turisticky sprístupnené – a to s označenými chodníkmi. Medzi najznámejšie tieto hory patria Rysy (2499 m.n.m. / 2503 m.n.m. podľa poľských zdrojov), mocné úpätie Slavkovského štítu (2452 m.n.m.) a Kriváň (2494 m.n.m.), ktorý je dôležitým národným symbolom Slovákov. Práve on je vyobrazený na slovenských 1-centových minciach.

Už v 40. rokoch 20. storočia bol založený Tatranský národný park (TANAP). Platia tu prísne pravidlá a turisti môžu používať len vyznačené cesty a chodníčky. Pre väčšinu horských chodníkov platí zimná uzávierka od 1. novembra do 15. júna. V národnom parku sa nachádzajú aj tri hlavné turistické centrá: Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *