Významné turistické oblasti na Slovensku

5Veľké a Nízke Tarty sú súčasťou Karpát, ktoré sú po Alpách druhými najväčšími horami na európskom kontinente. Sú významným strediskom zimných športov. Ideálne sú tieto najmenšie veľhory Európy najmä pre turistiku a jazdu na bicykli.

Tatranský národný park (TANAP) vznikol v roku 1949, kedy sa takmer 21 percent tatranskej oblasti stalo chránením územím. Jedenásť vrcholov Tatier je vyšších ako 2600 m.n.m. Najvyšším je Gerlachovský štít s 2665 m.n.m.

Severozápadná hranica Slovenska je tvorená pohoriami západno-karpatského oblúka – medzi ktoré patria: Javorníky, Moravsko-sliezske Beskydy a Slovenské Beskydy.

Do oblasti patrí aj Malá Fatra, ktorá je obľúbeným zimným strediskom hlavne pre turistov. V strede tohto pohoria sa nachádza Vrátna dolina, kde nájdete pohodlné horské chaty, hotely a rekreačné strediská.

Slovenský raj je neuveriteľne krásna oblasť v severovýchodnej časti Slovenského rudohoria. Medzi najznámejšie krajinné prvky patria mimoriadne krásne kvapľové jaskyne. Najznámejšou jaskyňou je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je sprístupnená už od roku 1870. Rajom pre turistov a horolezcov sú plošiny, kaňony a krásne vodopády. Najvyšším vrcholom národného parku Slovenský raj je Borovniak (1272 m n. m.). Iste nezabudnite na pevnú obuv a nemali by ste mať strach z výšok.

Na severovýchode Slovenska sa nachádza na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou Národný park Poloniny. Na veľa hôr sa tu dá dostať iba pešo alebo na horskom bicykli. Na dlhých prechádzkach môžete spoznať celý národný park a jeho priľahlé oblastí. Výlet do tejto oblasti je výlet pre milovníkov prírody. V lesoch stále žije rys a môžete sa stretnúť s vlkmi, ale aj s medveďom. V auguste na okrajoch ciest kvitne modrý horec.

Muránska planina je najmladším národným parkom na Slovensku. Táto oblasť je známa veľkým prírodným bohatstvom, flórou, faunou a mnohými krásnymi krajinnými atrakciami, akými sú napríklad kaňony, pramene, jazerá a podzemné jaskynné systémy. Vo vyšších nadmorských výškach môžeme nájsť mnoho vzácnych rastlín, vrátane plesnivca a lyžičníka.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *